Η Πάτρα η τρίτη μεγαλύτερη πόλη της Ελλάδας που το κεντρικό της λιμάνι μας συνδέει με την Ιταλία αλλά και με την υπόλοιπη Ευρώπη. Πρωτεύουσα του Καρναβαλιού και της ομαδικής διασκέδασης.
Η Πάτρα, μια πόλη που αγκαλιάζει την ακτή του Ιονίου, υποδέχεται με θερμότητα τους επισκέπτες με τον πλούτο της κουλτούρας της και τον μοναδικό της χαρακτήρα. Πέρα από τα συνηθισμένα αξιοθέατα, η Πάτρα προσκαλεί σε μια εξερεύνηση των ποικίλων της προσφορών, αποφεύγοντας την τυπική τουριστική διαδρομή.
Από την αρχαιότητα, η Πάτρα αναδείχθηκε σε στρατηγικότατη τοποθεσία, προσελκύοντας κάτοικους και εμπόρους. Οι ιστορικοί της περίπατοι, όπως ο πιο φημισμένος δρόμος της η οδός Αγ. Νικολάου που ξεκινάει από την Άνω Πόλη και φθάνει στην προβλήτα του Αγίου Νικολάου. Τα 192 σκαλιά της οδού αποτελούν τα σύνορα του σύγχρονου κέντρου με την Παλιά Πόλη, η οποία είναι χτισμένη γύρω- γύρω από το Κάστρο.
Περπατήστε μέσα στα σοκάκια με τα εντυπωσιακά νεοκλασικά και τις παλιές αρχοντικές βίλες με τις χρωματιστές προσόψεις ή κατά μήκος των τειχών του φρουρίου. Ανεβείτε στο Κάστρο για να θαυμάσετε όλα όσα έχουν διασωθεί (την κεντρική πύλη, τα τείχη, τους οκταγωνικούς πύργους και ένα μικρό θεατράκι) και μπορείτε να πραγματικά ρομαντικό ηλιοβασίλεμα από τις επάλξεις του Κάστρου.
Η γαστρονομική εμπειρία στην Πάτρα είναι ένα ταξίδι στις αυθεντικές γεύσεις. Στην καρδιά της πόλης, παραδοσιακές ταβέρνες σερβίρουν τοπικές λιχουδιές με γνήσια προϊόντα.
Καθώς πέφτει η νύχτα, η Πάτρα ζωντανεύει με μαγικό περιβάλλον ιδανικό για βραδινές βόλτες. Παραδοσιακά καφενεία και μοντέρνα μπαρ προσφέρουν ένα μοναδικό μείγμα ψυχαγωγίας.
ΜΑΡΤΙΟΣ:08 & 15
ΜΑΡΤΙΟΣ: 11 & 18
Η Πάτρα είναι μια πόλη που αποπνέει τον πολιτισμό και την διασκέδαση
Eδώ ειναι κάποια από τα αξιοθέατα που τουλάχιστον πρέπει να επισκεφθήτε.
Ιστορικό και Εθνολογικό Μουσείο
Ιδρύθηκε το 1973 και φιλοξενεί ιστορικά κειμήλια της Αχαΐας, κυρίως από την επανάσταση του 1821.
Μουσείο Λαϊκής Τέχνης
Στεγάζεται σε κτίριο του Σκαγιοπουλείου κληροδοτήματος από το 1977. Εδώ εκτίθενται εργαλεία από την αγροτική ζωή, έπιπλα και αντικείμενα καθημερινής χρήσης, μέσα μεταφοράς καθώς και εργαστήρια επεξεργασίας αγροτικών προϊόντων.
Μουσείο Τύπου
Στα εκθέματά του περιλαμβάνονται σπάνιες εκδόσεις, εφημερίδες από το 1875, περιοδικά της Πάτρας και της Πελοποννήσου, έγγραφα ιστορικής αξίας καθώς και αξιόλογη συλλογή βιβλίων. Βρίσκεται στο κτίριο της Ένωσης Συντακτών.
Δημοτικό Θέατρο
Από τα πρώτα θέατρα όπερας στην Ευρώπη, το «Απόλλων», κτίσμα του 1872 σε σχέδια του Γερμανού αρχιτέκτονα Ερνέστου Τσίλερ, έχει χαρακτηριστεί ως το εντυπωσιακότερο αρχιτεκτονικό στολίδι της Πάτρας – το εσωτερικό του, μάλιστα, έχει φτιαχτεί ως μικρογραφία της Σκάλας του Μιλάνου.
Πλατεία Βασιλέως Γεωργίου
Είναι η κεντρικότερη πλατεία της πόλης και έχει αλλάξει πολλές ονομασίες. Πάντα φιλοξενούσε τις σημαντικότερες πολιτικές και πολιτιστικές δραστηριότητες της πόλης, με κορυφαία στιγμή τις καρναβαλικές εκδηλώσεις.
Άγιος Ανδρέας
Οι δύο ναοί του πολιούχου της Πάτρας προσελκύουν πλήθος προσκυνητών από όλη τη χώρα. Ο παλιός ναός χτίστηκε στη θέση όπου μαρτύρησε ο Απόστολος Ανδρέας και φιλοξενεί την Κάρα του. Ο νεότερος ναός είναι ένας από τους μεγαλύτερους και πιο περίτεχνους των Βαλκανίων με αξιοσημείωτη αρχιτεκτονική.
Achaia Clauss
Η οινοποιία που ίδρυσε ο Βαυαρός Γουστάβος Κλάους το 1861, κυρίως λόγω της παραγωγής Μαυροδάφνης,σ’ έναν καταπράσινο λόφο, έχει γίνει συνώνυμο της πόλης, Τα πέτρινα κτίρια, τα μεγάλα δρύινα σκαλιστά βαρέλια και η μοναδική της τοποθεσία προσελκύουν πάρα πολλούς επισκέπτες και όχι μόνον.
Αρχαίο Ωδείο
Στην Άνω πόλη βρίσκεται το Ρωμαϊκό Ωδείο της Πάτρας, που είναι προγενέστερο του Ηρωδείου. Το 1956 ολοκληρώθηκαν οι εργασίες κι έτσι αποκαταστάθηκε στην πρώτη του μορφή. Κάθε καλοκαίρι φιλοξενεί κορυφαία ελληνικά και ξένα καλλιτεχνικά συγκροτήματα.
Μεσαιωνικό Κάστρο
Το Κάστρο της Πάτρας που χτίστηκε τον 6ο μ.Χ. αιώνα στα ερείπια της αρχαίας Ακρόπολης βρίσκεται περίπου 800 μέτρα από την ακτή. Από την κατασκευή του ως τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο χρησιμοποιήθηκε για την άμυνα της πόλης. Σήμερα, στο θεατράκι που υπάρχει στον εσωτερικό του περίβολο φιλοξενούνται διάφορες πολιτιστικές εκδηλώσεις
Μικρό Δασάκι
Ο πευκόφυτος αυτός λόφος αποκαλείται «βεράντα» του Πατραϊκού κόλπου, καθώς η θέα που προσφέρει είναι μοναδική, γι’ αυτό και αρκετοί το προτιμούν την ώρα του ηλιοβασιλέματος.